Δηλώσεις Συμμετοχής

Οι διδασκαλίες θα πραγματοποιηθούν την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου και την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020 στο Πρότυπο Λύκειο της Βαρβακείου Σχολής (Μουσών και Παπαδιαμάντη, Ψυχικό). Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δουν το πρόγραμμα των διδασκαλιών και να δηλώσουν τη συμμετοχή τους αποστέλλοντας email  στον υπεύθυνο της οργανωτικής επιτροπής κ Αλέφαντο Ν. ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ) . Κάθε εκπαιδευτικός θα πρέπει να δηλώσει το Ονοματεπώνυμο, την ειδικότητα και τις διδασκαλίες που επιθυμεί να παρακολουθήσει (τους αύξοντες αριθμούς καθεμιάς, όπως αριθμούνται στην παρουσίαση του προγράμματος), προκειμένου να διευκολυνθεί η οργάνωση των δράσεων χωροταξικά.

 

Πρόγραμμα

Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2020

 1.

8:15 – 9:00 (1η δ. ώ.):Α. Παπανικολάου, Μ. Γάτσιου
«Η διασύνδεση της
έννοιας του Λόγου ως μέσου έκφρασης και
επικοινωνίας με την Επιστήμη,
την Τέχνη και τα Μαθηματικά»,
Τμήμα Β2 (Νεοελληνική Γλώσσα,
Μαθηματικά)

 

 2.

 9:05 –9:50 (2η δ. ώ.):Α. Δέμης, Μ. Κοκκαλά,
«Ιοντικός κρύσταλλος:
Γεωμετρία της κρυσταλλογραφικής συμμετρίας»,
Τμήμα Α3 (Γεωμετρία,
  Χημεία)

 

 3.

 9:05 – 10:45 (2η, 3η δ. ώ.): Σ. Ζωιτσάκος, Μ. Γάτσιου,
«και ὄνῳ το
προκείμενον θεώρημα γνώριμον»,
Τμήμα: Α4 (Μαθηματικά, Αρχαία 
Ελληνικά)

 

 4.

 10:00 – 11:40 (3η, 4η  δ. ώ.): Α. Βιολάκη, Μ. Γιανναράς,
«Ευρωπαϊκή
  Ένωση και προσφυγική κρίση»
Τμήμα: Β2 (Νεοελληνική Γλώσσα, Σύγχρονος Κόσμος)  

      

5.

 10:55 – 11:40 (4η δ.ώ.):  Ν. Αλέφαντος, Α. Καϊρης,
«Ο απροσχεδίαστος και
προσχεδιασμένος προφορικός λόγος»
Τμήμα: Α3 (Αρχαία Ελληνικά, Νεοελληνική Γλώσσα)   

   

 6.

 11:50-12:35 (5η δ.ώ.): Μ. Μπιμπή, Α. Κούτρα,
«Ευθανασία, Ηθικά
διλήμματα»,
Τμήμα: Β4 (Φιλοσοφία, Βιολογία)

 

 7.

 12:40-13:25 (6η δ.ώ.):Χ. Βαμβακούλας, Β. Κοντογεωργάκου,
«Οι ουσίες που
εθίζουν στην ποίηση του Ν. Καββαδία»,
Τμήμα: Β1 (Βιολογία, Λογοτεχνία)

 

 

Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020

 8.

8:15-9:00 (1η δ.ω.): Β. Κοντογεωργάκου, Α. Βαλαδάκης, Σ  Ζωιτσάκος.
«Ζῆν  ἡδέως»,
Τμήμα Α4 (Ιστορία, Μαθηματικά, Φυσική)

 

 9.

 9:05 -10:45 (2η, 3η δ.ω.):Μ. Γάτσιου, Χ. Βαμβακούλας, Π. Σεράνης,
«
Μαύρος Θάνατος: από την αρχαιότητα ως την αναγέννηση»,
Τμήμα: Β4 (Ιστορία, Αρχαία Ελληνικά, Βιολογία)

 

 10.

10:00 – 11:40 (3η, 4η δ.ω.):Ν. Αλέφαντος, Γ. Σιψή,
«Η γυναίκα στη
σύγχρονη διαφήμιση και στην αρχαία ελληνική ιστοριογραφία»
Τμήμα: Α2  (Αρχαία Ελληνικά, Νεοελληνική Γλώσσα)

 

 11.

10:55 – 11:40 (4η δ.ω.):Μ. Μπιμπή, Α. Παπανικολάου,
«Το
παράδοξο του βέλους (Ζήνων Ελεάτης) ως το μαθηματικό υπόβαθρο της
Πλατωνικής διαίρεσης του κόσμου σε  «νοητό και αισθητό».
Η τετμημένη
γραμμή του Πλάτωνος ως το πρώτο ιστορικά καταγεγραμμένο
μοντέλο
  γνωσιολογίας»,
Τμήμα: Β2 (Φιλοσοφία, Μαθηματικά)

 

12.

10:55 – 12:35 (4η, 5η  δ.ω.) :Α. Βαλαδάκης, Μ. Κοκκαλά,
«Σύγχρονη Φυσική
στη Χημεία της Γ΄ Λυκείου»,  
Τμήμα: ΓΘ2 επιστημών υγείας (Χημεία,
Φυσική)

 

 13.

 11:50 -12:35 (5η δ.ω.):Ν. Αλέφαντος, Ζ. Λυγάτσικας, Θ.  Κρητικός,
«Τα Μαθηματικά και η Φυσική στο «Ταξίδι στη Σελήνη» του Ιούλιου Βερν»,
Τμήμα: Α1 (Λογοτεχνία, Μαθηματικά, Φυσική)

 

 14.

12:40 – 13:20 (6η δ.ω.):Κ. Μυστακίδου, Κ. Γραμματικάκη,
 «ΠΙΣΤΗ ΚΑΙΕ(ΠΙΣΤΗ)ΜΗ»,
Τμήμα: Α2 (Θρησκευτικά, Χημεία)