Λογοτεχνικός διαγωνισμός «5ος Λογοτεχνικός διαγωνισμός εφηβικού διηγήματος και ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης»

Συμμετείχαν:

  • Φλώρος Χριστόφορος
  • Σουκαράς Δήμος
  • Τσίχλη Μαίρη
  • Τσιαρέα Μυρτώ.

(Συντονίστρια καθηγήτρια: Κουσερή Γεωργία)

 

 

Μαθητικός Διαγωνισμός Δημιουργίας Βίντεο με θέμα «Το Παιδί θύμα του Ολοκαυτώματος» 2016-2017

Συμμετείχαν:

  • Καραχάλιος Θοδωρής
  • Καραχάλιος Κωνσταντίνος
  • Αγγέλης Γιώργος
  • Αμπατζόγλου Αλέξανδρος
  • Νικηφόρος Βαβουράκης
  • Γεωργίου Μανώλης
  • Βαγγέλης Ορέστης
  • Ελέζι Άντζελα
  • Θεριός Ιάσωνας
  • Κάκκου Αμαλία.

Διάκριση με τιμητικό έπαινο των μαθητών:

  • Δικαίου Ελευθερία
  • Κονιδάρη Χρήστου
  • Γκρίζη Βασίλη

Οι μαθητές βραβεύτηκαν με ένα εκπαιδευτικό ταξίδι στην Πολωνία, στο Κρατικό Μνημείο και Μουσείο του Άουσβιτς από 27 έως 29 Απριλίου 2017, το οποίο διοργανώθηκε από το ΥΠΑΙΕΘ και το Εβραϊκό Μουσείο.
(Συντονίστρια καθηγήτρια: Κουσερή Γεωργία)

 

 

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα: Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια- Εκπαιδευτικές γέφυρες

Συμμετείχαν οι μαθητές:

  • Φοίβος Κλήμης
  • Χρήστος Τόλης
  • Νότα Στράγκα
  • Γεράσιμος Πνευματικάτος.

Διακρίθηκε με βραβείο η μαθήτρια Νότα Στράγκα από την Α Λυκείου στην κατηγορία της ζωγραφικής.

 (Συντονιστές καθηγητές: Αλέφαντος Νίκος, Τζάμου Κατερίνα,  Κουσερή Γεωργία)

 

 

1ος Πανελλήνιος Μαθητικός διαγωνισμός ταινιών μικρού μήκους της Δ.Δ.Ε. Β Αθήνας “Filmmakers 2017- Οι μαθητές κινηματογραφούν...».

Συμμετείχαν οι μαθητές:

 

Συμμετοχή δύο ομάδων μαθητών της Β Λυκείου με βίντεο που παρήχθησαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς για την ερευνητική εργασία «Αναπαραστάσεις της Ιστορίας μέσα από διάφορες μορφές τέχνης».Μαθητές:

  • Δικαίου Ελευθερία
  • Κονιδάρης Χρήστος
  • Γκρίζης Βασίλης
  • Καραχάλιος Θοδωρής
  • Καραχάλιος Κωνσταντίνος.

 

 

Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων 2017

Οι μαθητές του σχολείου μας Τσιαρέας Παναγιώτης Α5 και Τζούμη Χριστίνα Β4 κατέλαβαν την 13η και 21η θέση αντίστοιχα σε σύνολο 121 συμμετεχόντων στη διαδικασία επιλογής εκπροσώπων για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων 2017.Επίσης η Μπεροκλή Σοφία Α3 κατετάγη 6η αναπληρωματική Έφηβη Βουλευτής για τη Β' Αθήνας για τη Βουλή των Εφήβων 2017.
(Συντονιστής καθηγητής: Γιανναράς Ματθαίος)

 

Moonbots 2017

 Το σχολείο μας και η ομάδα Prometheus Ιnc. συμμετείχε στην Α φάση του διαγωνισμού Moonbots 2017, έχοντας ως στόχο την δημιουργία video διάρκειας 2 λεπτών που απαντά στο ερώτημα: What would you leave on the Moon as our legacy?. Mέλη της ομάδας Varvakeio Sat ήταν οι μαθητές της Α τάξης:

  • Γιάννης Κακουλίδης
  • Ηλίας Κατσαδούρης
  • Φοίβος Κλήμης
  • Ηλίας Μάνος

(Συντονιστές καθηγητές: Βεργίνης Ηλίας, Βίλλιας Γιώργος)

 

1ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Διαστημικής Cansats in Greece

Το σχολείο μας και η ομάδα Varvakeio Sat συμμετείχε στην τελική φάση του 1ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Διαστημικής Cansats in Greece. Στην τελική φάση συμμετείχαν μετά από επιλογή, συνολικά 10 ομάδες σχολείων από όλη την Ελλάδα. Η ομάδα μας κατασκεύασε το δικό της μικρό εκπαιδευτικό  δορυφόρο σε μέγεθος αναψυκτικού, τον οποίο εκτόξευσε με τη βοήθεια ειδικού πυραύλου σε υψόμετρο ενός χιλιομέτρου για την εκτέλεση συγκεκριμένης αποστολής κατά την πτήση και την προσγείωσή του.

 Mέλη της ομάδας Varvakeio Sat ήταν οι ακόλουθοι μαθητές:

  •  Τάξη Β     Βασάλου Σοφία, Γιαπιτζάκης Γιώργος, Γκρίζης Βασίλης
  •  Τάξη Α     Βιλμέζης Ιπποκράτης, Βουγιούκας Ηλίας, Δρυ-Πεντάκη Δέσποινα, Μυστριώτης Δημήτρης, Πάσουλα Δέσποινα

(Συντονιστής καθηγητής: Βίλλιας Γιώργος) 

 

 

1ος Μαθητικός Διαγωνισμός Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας

Στον 1ο Μαθητικό Διαγωνισμό Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας της ΔΔΕ Β’ Αθήνας και Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος, ο μαθητής της Α’ Λυκείου Βαρελάς Αντώνης απέσπασε το 3ο Βραβείο.

 

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας

Τα αποτελέσματα της Γ΄ φάσης του  Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας, ανέδειξαν τον μαθητή της Γ΄ λυκείου του σχολείου μας Μέγγο Κωνσταντίνο, ο οποίος και θα εκπροσωπήσει την Ελλαδα  μαζί τους άλλους τρεις επιτυχόντες στην Ολυμπιάδα της Βιολογιας που θα γίνει στο Coventry του Ηνωμένου Βασίλειου  τον Ιούλιο 2017.
(Συντονιστές καθηγητές: Βαμβακούλας Χριστόφορος, Βίλλιας Γιώργος)

 

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας

Τα αποτελέσματα της Β΄ φάσης του  Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας, ανέδειξαν τους μαθητές της Γ΄ λυκείου του σχολείου μας: Μέγγο Κωνσταντίνο και Μυτιλήνη Ορέστη - Δημήτριο. Οι μαθητές θα συμμετάσχουν στη Γ΄ φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού της Βιολογίας που θα διεξαχθεί την Τρίτη 18 Απριλίου 2017. O μαθητής της Α΄ τάξης Ιπποκράτης Βιλμεζής, κατετάγη 6ος ανάμεσα σε 1412 συνυποψήφιούς του.
(Συντονιστές καθηγητές: Βαμβακούλας Χριστόφορος, Βίλλιας Γιώργος)

 

 

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας

Τα αποτελέσματα της Α΄ φάσης του  Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας, ανέδειξαν τους μαθητές της Γ΄ λυκείου του σχολείου μας:
  • ΜΕΓΓΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ στη 2η θέση με 91 μόρια
  • ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΟΡΕΣΤΗ-ΔΗΜΗΤΡΙΟ 7η θέση με 86,5 μόρια και
  • ΑΛΕΒΙΖΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ στην 8η θέση με 86 μόρια.

Οι παραπάνω μαθητές, μαζί με τη μαθήτρια της Γ΄ λυκείου ΔΡΙΚΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, η οποία είχε κατοχυρώσει τη συμμετοχή της από το διαγωνισμό της Β΄ λυκείου τον περασμένο χρόνο, θα συμμετάσχουν στη Β΄ φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού της Βιολογίας που θα διεξαχθεί το Σάββατο 1 Απριλίου 2017.
(Συντονιστές καθηγητές: Βαμβακούλας Χριστόφορος, Βίλλιας Γιώργος)

 

Μαθητικός Διαγωνισμός " Ευκλείδης "

Στην Β’ φάση του Διαγωνισμού Ευκλείδης πέτυχαν οι παρακάτω μαθητές
TΑΞΗ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΠΕΡΝΙΤΣΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΧΑΝΑΣ ΠΕΤΡΟΣ
 
 

 

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής

  Στην Α’  και Β' φάση του Πανελληνίου Διαγωνισμού Πληροφορικής διακρίθηκαν οι μαθητές:

   Β’ ΛΥΚΕΙΟΥ:  Γιαπιτζάκης Γιώργος

   Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ:  Τσουλούκας Γιάννης

 

 

 

 

Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Επιχειρηματολογίας

Οι παρακάτω μαθητές συμμετείχαν στου Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας  (Αντιλογίας) 2016-2017 

   Α’ ΛΥΚΕΙΟΥ:  Βαρελάς Αντώνης
                         Γερογλής Γιώργος
                         Τσιαρέας Παναγιώτης
                          Κλήμης Φοίβος

   Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ:  Δανόπουλος Δημήτρης

 

 

 

Μαθητικός Διαγωνισμός " Θαλής "

Οι παρακάτω μαθητές μετά από επιτυχή συμμετοχή στην Α φάση του Πανελληνίου Διαγωνισμού Μαθηματικών (Θαλής) θα διαγωνισθούν στην Β φάση του διαγωνισμού (Ευκλείδης) στις 28 Ιανουαρίου 2017

TΑΞΗ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΓΓΕΛΗ ΟΥΡΑΝΙΑ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΠΟΣΚΙΤΗ ΖΩΗ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΒΑΡΕΛΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΒΑΣΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΕΩΡΓΟΥΣΑΚΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΔΑΝΑΛΑΤΟΥ ΑΘΗΝΑ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΟΥΡΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΠΕΡΝΙΤΣΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΠΟΥΛΑΜΑΤΣΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΝΤΟΥΡΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΑΣΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΟΥΚΑΡΑΣ ΔΗΜΟΣ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΤΣΙΑΡΕΑ ΜΥΡΤΩ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΤΣΙΑΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΓΓΕΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ ΦΑΙΔΡΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΙΑΠΙΤΖΑΚΗΣ ΤΖΙΝΤΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΟΥΒΑΤΣΟΣ ΝΙΚΟΣ
Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΑΤΣΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΡΙΦΤΑΡΗΣ ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ
Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΧΑΝΑΣ ΠΕΤΡΟΣ